Strony

poniedziałek, 1 października 2012

Przekrycia strukturalne

Przekrycia strukturalne są bardzo dobrze prezentującym się typem przekryć. Jest to dosyć nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne. W tego rodzaju przekryciach wykorzystujemy przestrzenną pracę elementów konstrukcji. Posiadają one bardzo dużą sztywność co pozwala na wykonywanie przekryć o dużych rozpiętościach, nawet do 400 m.     

Przekrycie strukturalne. Tczew
Przekrycia strukturalne to układy prętów, które tworzą przestrzenną siatkę.

Przekrycie strukturalne pokryte szkłem mocowanym punktowo. Tczew


Ze względu na geometrię wyróżniamy następujące przekrycia strukturalne: 
  • płaskie
  • jednokrzywiznowe
  • dwukrzywiznowe
 Szacuje się, iż warto jest zastosować przekrycia strukturalne dla rozpiętości większej lub równej 18 m oraz nie większej niż 100 m. Najkorzystniejsze rozpiętości to 30 - 60 m. Przekrycia o rozpiętości przekraczającej 100 m są korzystne dla przekryć trójwarstwowych. Wysokość przekryć strukturalnych waha się od 1/10 do 1/25 rozpiętości. Natomiast pręty wykratowania powinny być nachylone do płaszczyzny przekrycia pod katem od 45 do 60 stopni.

Pręty wykratowania przekrycia strukturalnego
Jednym z bardziej skomplikowanych elementów podczas projektowania konstrukcji przekrycia strukturalnego są węzły. W jednym połączeniu zazwyczaj znajduje się duża ilość prętów, które należy połączyć w taki sposób aby spełnić warunki na nośność węzła. Z tego też powodu stworzono gotowe systemy struktur tj.: mero, pyramitec czy unibat.
12 komentarze:

Piotr Maruszak pisze...

Jeszcze można dodać że są bardzo lekkie bo to kratownice.

szania pisze...

zgadza się :)

Janusz pisze...

Bardzo dobry artykuł, widać że autor zna się na rzeczy

mag-complex.pl pisze...

Artykuł rzeczowy. A pokrycia strukturalne bardzo dostojnie się prezentują, nadając miejscu wielkość i bogactwo.

Marcin pisze...

Dopiero znalazłem Twój blog, a już zdążyłem przeczytać praktycznie wszystkie wpisy. Z zawodu jestem spawaczem, dlatego interesują mnie wszystkie konstrukcje stalowe. Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się tutaj nowe wpisy.

Anonimowy pisze...

jest w porządku

www.rexbud.com.pl pisze...

Dobra lektura.

Marcel pisze...

Witam, ja również szukałem informacji na powyższe temat i się wielu rzeczy dowiedziałem... dzięki! Moja wiedza na ten temat musi być odpowiednio zaawansowana, ponieważ zajmuję się zawodowo posadzkami. Pozdrawiam!

metalkom pisze...

Świetny artykuł i efekt przekryć jest bardzo ciekawy i wygląda bardzo stabilnie :)

Daniel Pawski pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Adam Morwski pisze...

Dosyć ciekawie ta konstrukcja się prezentuje. Ja ostatnio także kupowałem konstrukcje stalowe. Mianowicie były to kraty stalowe https://www.alumatex.pl/produkty/kraty/kraty-stalowe.php które już znalazły dla siebie zastosowanie.

Unknown pisze...

W Ramal http://www.ramal.pl/ stawiamy na wysoką jakość w stosunku do ceny. Dlatego z naszych usług korzysta wiele firm z całej Polski.

Prześlij komentarz

 
Powered by Blogger