Strony

sobota, 5 marca 2011

Molo w Sopocie

Przekrój dwuteowy pod molem w Sopocie
Przekrój dwuteowy pod molem w Sopocie.

             Post ten być może powstał z tęsknoty za latem, słońcem, morzem i plażą :)
Zapewne każdy z nas spacerował kiedyś po molu w Sopocie, wdychał jod oraz raczył się palącym słońcem. Pomost ten cieszy się powodzeniem cały rok. Bywa że ulega uszkodzeniu podczas sztormów.

Plaża i molo w Sopocie
Plaża i molo w Sopocie

Pierwszy pomost w Sopocie wybudował dr Jerzy Haffner w 1827 roku, miał on wówczas długość 31,5 metra. Do końca XIX wieku molo wydłużono do 150 m. W roku 1910 osiągnęło 315 m. Molo w Sopocie od 2005 roku nosi imię Jana Pawła II. Obecnie jest to najdłuższe drewniane molo w Europie. Część spacerowa podestu ma długość 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Molo jest jedną z największych atrakcji w mieście.

Molo w Sopocie
Molo w Sopocie

Konstrukcja mola w Sopocie jest głównie drewniana. Oparta jest na drewnianych balach, stale narażonych na działanie wody morskiej. Podest,  po którym chodzimy również jest drewniany. Jednak w konstrukcji nośnej wykorzystano również stalowe belki dwuteowe. Wygląda to tak, iż na balach oparte są drewniane belki a na nich w drugim kierunku stalowe. Na stalowych dwuteownikach znajduje się drewniany podest. Powstaje pewnego rodzaju ruszt. Całość tworzy dość trwałą konstrukcję. Stalowe przekroje dwuteowe zabezpieczono antykorozyjnie. Powłoka malarska została dobrana odpowiednio do środowiska, w którym elementy się znajdują. Środowisko morskie jest bardzo agresywne.

Bale drewniane, belki drewniane, dwuteowe belki stalowe
Bale drewniane, belki drewniane, dwuteowe belki stalowePod molem w Sopocie
Pod molem w Sopocie


Belki i przewody pod molem
Belki i przewody pod molem


Obecnie trwa budowa przystani jachtowej przy molo. Prace prowadzi Hydrobudowa Gdańsk wykorzystując jedyny w Polsce ponton szczudłowy. We wrześniu rozpoczęto wbijanie stalowych pali, których zadaniem jest podtrzymywanie konstrukcji mariny. Tak więc przy molo powstać ma marina na ponad 100 jachtów, nowa ostroga oraz m.in. zaplecze dla żeglarzy na głowicy pomostu.

Wbijanie stalowych pali pod konstrukcję mariny
Wbijanie stalowych pali pod konstrukcję mariny


W pobliżu mola stoi stara latarnia morska, na którą wspinają się turyści (można nawet otrzymać dyplom ;D  )

Latarnia morska w Sopocie
Latarnia morska w Sopocie

Wokół mola jak i w całym Sopocie rozwinęła się turystyka. Co roku w sezonie po molo spacerują tłumy ludzi z całej Polski i nie tylko. Jest to turystyczne miasto, w którym niewątpliwie nie lada atrakcją jest najdłuższe molo w Europie.
Zamieszczone zdjęcia: All rights reserved

7 komentarze:

Stalowe Konstrukcje pisze...

Plaża, słońce, woda :) Czego chcieć więcej? Bardzo fajnie, że zwróciłaś uwagę na elementy stali w tej konstrukcji. Na większości witryn, portali Sopockie Molo uważa się za konstrukcję drewnianą. Świetne zdjęcia.

Piotr Maruszak pisze...

Fajny wpis. Słyszałem coś o molu w Sopocie, ale nie wiedziałem, że jest aż takie długie. Nigdy nie zapuszczałem się w tamte regiony, a szkoda. To Hydrobudowa wpija pale stalowe? Myślałem, że w tego rodzaju konstrukcji wykorzystuje się inny materiał, jak chociażby żelbet. Widocznie takie zastosowanie jest tańsze, a może i szybsze.

szania pisze...

Może niezbyt dokładnie opisałam te pale, bo powinnam wspomnieć nie tylko o drewnie, ale i o żelbecie. Podczas spaceru widziałam jak wykonywano te pale (niestety nie miałam przy sobie aparatu ;/ ). Wykonawcy wbijali stalowe rury ostro zakończone, a wewnątrz umieszczali zbrojenie oraz beton. Wbijano również stalowe ścianki szczelne Larssena.

Anonimowy pisze...

Fajny blogas, będę tu wpadać! Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego z okazji dnia kobiet !! (naprawdę ciekawy pomysł na bloga)

szania pisze...

Dziękuję :) fajnie, że blog się podoba.Pozdrawiam

Piotr Maruszak pisze...

Hej Szania. A ja czekam na kolejny wpis, a tu cisza :(.
Czy blog powoli zanika ? Pozdrawiam.

szania pisze...

No niestety ostatnio zaniedbałam trochę pisanie, ale to tylko chwilowy przestój. Mam sporo pomysłów na posty. Postaram się je wkrótce zrealizować. Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

 
Powered by Blogger