Strony

sobota, 19 lutego 2011

Łączniki między budynkami

Łącznik Wydział ETI Politechnika Gdańska
Łącznik Wydział ETI Politechniki Gdańskiej

       Łączniki między budynkami są coraz częściej spotykaną konstrukcją. Jest to przekryta kładka dla pieszych, która ułatwia przemieszczanie się pomiędzy obiektami. Stosuje się je często np. pomiędzy budynkami szpitalnymi, aby pacjenci nie musieli wychodzić na zewnątrz. Wykonuje się je również między obiektami szkolnymi, uczelnianymi czy biurowymi. Spotykamy łączniki naziemne jak i na pewnej wysokości (na wysokości któregoś piętra). Przejścia te konstruowane są razem z obiektami, które łączą lub projektowane są dla sąsiednich budynków już istniejących (pierwotnie nie połączonych ze sobą).

      Jeśli chodzi o łączniki o stalowej konstrukcji nośnej mogą to być np. dwa dźwigary kratowe połączone na górze płatwiami, na dole poprzecznikami. Kratowe dźwigary nośne zazwyczaj w całości wykonane są w wytwórni konstrukcji metalowych (spawane) i przywiezione na miejsce budowy.

Przykładowa konstrukcja nośna łącznika:

Konstrukcja nośna łącznika
Konstrukcja nośna
       Łączniki najczęściej są obudowane materiałami przepuszczającymi światło, szkłem, a obecnie często wykorzystuje się do tego celu płyty z poliwęglanu. Jest to nowoczesne sztuczne tworzywo polimerowe. Stanowi doskonały zamiennik dla szkła. Charakteryzuje się: wysoką termoizolacyjnością (K do 1,4 W/m2 K), lekkością (2-krotnie lżejszy od szkła), bardzo dobrą przeźroczystością – do 90%. Odporność poliwęglanu na uderzenia jest 25-krotnie większa niż szkła. Stosowany jest w temperaturach od -40 do + 120°C. Często posiada zabezpieczenie warstwą anty UV. Poza tym poliwęglan jest trudnopalny (klasa palności B1), trwały oraz łatwy do formowania na zimno i gorąco.
Jeśli chodzi o pomost, po którym przechodzą piesi to są to różnego rodzaju płyty oparte na stalowych belkach (poprzecznikach). Mogą to być np. płyty stropu zespolonego. Usztywniają one konstrukcję oraz zabezpieczają belki stalowe (poprzeczniki) przed zwichrzeniem.

 Poniżej jeden ze starszych łączników jaki odwiedziłam. Znajduje się on przy IX LO w Gdyni.

Łącznik znajduje się nad przejezdną ulicą. Widok dźwigara nośnego (wykratowania):

Łącznik IX LO w Gdyni

Widok od dołu, poprzeczniki przyspawane do pasów dolnych dźwigarów nośnych:

Łącznik IX LO w Gdyni

Płyty podestu oparte na poprzecznikach:

Łącznik IX LO w Gdyni

Łącznik łączy dwa obiekty o ścianach ceglanych:

Łącznik IX LO w Gdyni

 Oparcie na murze:


 Obecnie przejście przez ten łącznik nie jest umożliwiane, znajduje się tam magazyn  :/


   Łączniki występują również pomiędzy wieżowcami co znacznie ułatwia komunikacje. Tak jak np. w słynnym Petronas Towers, który jest budynkiem biurowym. W pierwszym wieżowcu znajduje się biuro firmy Petronas. W drugiej wieży biura są wynajmowane. Przejście między budynkami (sky bridge) znajduje się na 41 oraz 42 piętrze, dzięki czemu nie trzeba schodzić z jednego wieżowca aby dostać się do drugiego. 
  W Polsce również stosuje się takie rozwiązania jak np. w Sea Towers w Gdyni. Jest to najwyższy wieżowiec w Polsce wybudowany poza Warszawą. Poniżej moje zdjęcia obiektu.


Sea Towers w GdyniSea Towers w Gdyni

Łącznik:

Sea Towers w Gdyni

    Przejścia konstruuje się często pomiędzy budynkami uczelnianymi. Jak np. łącznik pomiędzy dwoma budynkami Wydziału ETI PG, który połączył stary obiekt z nowo wybudowanym i skraca drogę studentom :)

Łącznik Wydział ETI Politechniki Gdańskiej

Spacerowanie łącznikami jest dosyć przyjemne, szczególnie tymi znajdującymi się na wysokości, w których przezroczysta obudowa ścienna zapewnia ładne widoki  :)


Łącznik Wydział ETI Politechniki Gdańskiej

Przezroczyste pokrycie ścienne jak i zadaszenie:


Łącznik Wydział ETI Politechniki Gdańskiej

    Zazwyczaj wszystkim podobają się konstrukcje łączników, gdyż są praktyczne i przyjemnie się w nich spaceruje :)  Zamieszczone zdjęcia: All rights reserved

5 komentarze:

Anonimowy pisze...

Rewelacyjne zdjęcie łącznika, bardzo mi się podoba.

szania pisze...

No fota się udała :) cieszę się, że innym też się podoba.

Anonimowy pisze...

mam pytanie a zna ktos producenta takiego łącznika jak na PG bo potrzebuje połaczyc dwa budynki mojej firmy a nie moge znalezc odp wykonawcy! Też w nowym stylu jest łacznik na GUM-ed pomiedzy pediatria i chirurgia!

szania pisze...

Na przykład firma Allcon ma w swoich zrealizowanych projektach różne łączniki, chociażby w biurowcu Grupy LOTOS.
http://www.allcon.pl/AB/?page_id=642

Anonimowy pisze...

Piszę właśnie pracę dyplomową, w której mam zaprojektować łącznik stalowy między dwoma budynkami, czy ktoś mógłby polecić mi interesująca literaturę na ten temat.

Prześlij komentarz

 
Powered by Blogger