![]() |
Łącznik Wydział ETI Politechniki Gdańskiej |
Łączniki między budynkami są coraz częściej spotykaną konstrukcją. Jest to przekryta kładka dla pieszych, która ułatwia przemieszczanie się pomiędzy obiektami. Stosuje się je często np. pomiędzy budynkami szpitalnymi, aby pacjenci nie musieli wychodzić na zewnątrz. Wykonuje się je również między obiektami szkolnymi, uczelnianymi czy biurowymi. Spotykamy łączniki naziemne jak i na pewnej wysokości (na wysokości któregoś piętra). Przejścia te konstruowane są razem z obiektami, które łączą lub projektowane są dla sąsiednich budynków już istniejących (pierwotnie nie połączonych ze sobą).
Jeśli chodzi o łączniki o stalowej konstrukcji nośnej mogą to być np. dwa dźwigary kratowe połączone na górze płatwiami, na dole poprzecznikami. Kratowe dźwigary nośne zazwyczaj w całości wykonane są w wytwórni konstrukcji metalowych (spawane) i przywiezione na miejsce budowy.
Przykładowa konstrukcja nośna łącznika:
![]() |
Konstrukcja nośna |
Jeśli chodzi o pomost, po którym przechodzą piesi to są to różnego rodzaju płyty oparte na stalowych belkach (poprzecznikach). Mogą to być np. płyty stropu zespolonego. Usztywniają one konstrukcję oraz zabezpieczają belki stalowe (poprzeczniki) przed zwichrzeniem.
Poniżej jeden ze starszych łączników jaki odwiedziłam. Znajduje się on przy IX LO w Gdyni.
Łącznik znajduje się nad przejezdną ulicą.
Widok dźwigara nośnego (wykratowania):
Widok od dołu, poprzeczniki przyspawane do pasów dolnych dźwigarów nośnych:
Płyty podestu oparte na poprzecznikach:
Łącznik łączy dwa obiekty o ścianach ceglanych:
Oparcie na murze:
Obecnie przejście przez ten łącznik nie jest umożliwiane, znajduje się tam magazyn :/
W Polsce również stosuje się takie rozwiązania jak np. w Sea Towers w Gdyni. Jest to najwyższy wieżowiec w Polsce wybudowany poza Warszawą. Poniżej moje zdjęcia obiektu.
Łącznik:
Przejścia konstruuje się często pomiędzy budynkami uczelnianymi. Jak np. łącznik pomiędzy dwoma budynkami Wydziału ETI PG, który połączył stary obiekt z nowo wybudowanym i skraca drogę studentom :)
Przezroczyste pokrycie ścienne jak i zadaszenie:
Zazwyczaj wszystkim podobają się konstrukcje łączników, gdyż są praktyczne i przyjemnie się w nich spaceruje :)
Zamieszczone zdjęcia: All rights reserved
9 komentarze:
Rewelacyjne zdjęcie łącznika, bardzo mi się podoba.
No fota się udała :) cieszę się, że innym też się podoba.
mam pytanie a zna ktos producenta takiego łącznika jak na PG bo potrzebuje połaczyc dwa budynki mojej firmy a nie moge znalezc odp wykonawcy! Też w nowym stylu jest łacznik na GUM-ed pomiedzy pediatria i chirurgia!
Na przykład firma Allcon ma w swoich zrealizowanych projektach różne łączniki, chociażby w biurowcu Grupy LOTOS.
http://www.allcon.pl/AB/?page_id=642
Piszę właśnie pracę dyplomową, w której mam zaprojektować łącznik stalowy między dwoma budynkami, czy ktoś mógłby polecić mi interesująca literaturę na ten temat.
Z tego co się orientuję to dziś na takich łącznikach montuje się kraty stalowe https://www.alumatex.pl/produkty/kraty/kraty-stalowe.php które są bardzo proste w montażu. Do tego ich wysoka wytrzymałość zapewnia stabilność konstrukcji na długie lata.
Świetny wpis. To prawda, tego typu stalowe łączniki są coraz powszechniej spotykane, zarówno w budynkach należących do instytucji publicznych jak i w przemyśle.
Możliwość dobudowywania nowoczesnych konstrukcji do starszych budynków to świetne rozwiązanie. Oczywiście tego typu połączenia, wymagają często dużo więcej pracy, niż stawianie nowych obiektów od podstaw. Konieczne jest rozplanowanie nie tylko stabilnej konstrukcji, ale też właściwej instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Na szczęście w dobie nowoczesnych technologii, niemal z każdym dniem widać coraz lepsze udoskonalenia technik projektowania i budowania.
Takie łączniki muszą być wykonane w taki sposób aby zapewniać pełne bezpieczeństwo użytkowania, do tego nie mogą być ciężkie aby nie obciążać za bardzo samej konstrukcji. Coraz bardziej liczy się także nowoczesny wygląd takich elementów.
Prześlij komentarz