Strony

sobota, 8 stycznia 2011

Nasz bursztyn Baltic ArenaW całej Polsce trwają gorące przygotowania do mistrzostw Europy 2012, co spowodowało powstawanie do tej pory nielicznych w naszym kraju stadionów, więc chyba jednak zdążymy :) .

Gdański stadion Baltic Arena wraz z obiektami towarzyszącymi stoi na działce o łącznej powierzchni 33 hektary w dzielnicy Letnica, na miejscu dawnych ogródków działkowych. Ma być to miejsce spotkań piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku przewidzianych również w Gdańsku. Mają na nim zostać rozegrane trzy spotkania grupowe oraz jeden ćwierćfinał.

Projekt architektoniczny wykonało niemieckie biuro z Duesseldorfu, które współpracowało przy tworzeniu stadionów takich jak: "Arena auf Schalke" w Gelsenkirchen oraz "AWD Arena" w Hanowerze. Całkowity projket stadionu zrealizowało konsorcjum firm: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Dusseldorf oraz HPP Hentrich Petschnigg & Partner Dusseldorf.
  
Kształt zadaszenia jak i kolor pokrycia Baltic Areny ma nawiązywać do bursztynu,którego nie brakuje w Morzu Bałtyckim. Obiekt ma pomieścić 44 tysiące kibiców, a koszt budowy to około 80 milionów euro. Jego wymiary to 236 x 204 x 45 metrów. 

Budowa zadaszenia stadionu o stalowej konstrukcji polegała na zamontowaniu 82 wręg. Zaczęto od doboru pionowego elementu fasadowego. Wewnątrz konstrukcji ustawiono wieże podporowe z odciągami o wysokości 45 m. Wręgi z huty w Gliwicach zostały przywiezione na platformach do Gdańska. Był to specjalny transport ponadgabarytowy. Wręgi pocięte zostały na 3 części, a ich transport trwał 3 doby. Na stalowej konstrukcji zadaszenia zamontowano poliwęglanowe płyty o kolorze bursztynu. Co sprawi,iż stadion będzie przypominał kibicom wielki bursztyn.

Zamieszczam dwie bardzo ciekawe wizualizacje Baltic Areny
   • Zdjęcia z moich odwiedzin stadionu - październik 2010


  •  

    0 komentarze:

    Prześlij komentarz

     
    Powered by Blogger