Strony

piątek, 7 stycznia 2011

Dlaczego stal ??

Dlaczego stal ??

Stal jest materiałem współcześnie bardzo powszechnie stosowanym. Konstrukcje stalowe często po prostu "zapierają dech w piersiach". Są to nie tylko wielkie wieżowce, ale nawet galerie handlowe, które przyciągają swoim nowoczesnym stalowym designem.
 
Stal jest to stop żelaza z węglem i innymi pierwiastkami, otrzymywany w procesach stalowniczych, jest on obrabiany plastycznie. Maksymalna zawartość węgla wynosi 2 %.

Stale stosowane w budownictwie ogólnym i przemysłowym nazywamy stalami konstrukcyjnymi. W budownictwie stosuje się stale o zawartości węgla nie przekraczającej 0,3 %.

Główne zalety stali odpowiadające na pytanie: dlaczego stal?

- jest to materiał wyjątkowo jednorodny, wręcz izotropowy (w każdej części elementu takie same właściwości)
- stal jest zgodnie z naszymi skojarzeniami bardzo wytrzymała , ma korzystny stosunek     wytrzymałości do swojego ciężaru
- jest ciągliwa - ma zdolność do odkształceń plastycznych
- elementy można łatwo prefabrykować, łątwo zamówić konkretny profil z hurtowni 
- transport elementów konstrukcji jest zazwyczaj łatwy, utrudnienia mogą wystąpić w transporcie elementów rozmiarami przekraczającymi skrajnie kolejową czy drogową (w wyjątkowych sytuacjach np. elementy budowy stadionów)
- łatwe do  wykonania połączenia i styki montażowe (połączenia ułatwiające montaż)
- łatwy montaż w trudnych warunkach terenowych oraz atmosferycznych
- łatwość wzmacniania i modernizacji
- recykling -  łatwo odzyskać i spieniężyć materiał po zakończeniu eksploatacji obiektu
- stal jest to prostu estetyczna

 Z projektowego punktu widzenia najważniejsze cechy stali konstrukcyjnej to jej właściwości mechaniczne: granica plastyczności i wytrzymałości, ciągliwość oraz odporność na kruche pękanie. Decydują one o nośności projektowanego obiektu.

Tak więc jest wiele argumentów przemawiających za stosowaniem stali w budownictwie i coraz więcej jest jej wokół nas. :D

2 komentarze:

mag-complex.pl pisze...

Stal występuje teraz praktycznie wszędzie. Czy utrzymując wielkie budowle, czy hale oraz regały magazynowe. Jest to wytrzymały o bardzo różnorodnym zastosowaniu.

Paweł pisze...

W stu procentach zgadzam się z Twoim wpisem, stal to materiał, który bardzo często stosowany jest do wykonywania różnego typu konstrukcji. Nic dziwnego, to rozwiązanie, które posiada wiele zalet - stal jest bardzo wytrzymała, to materiał wręcz izotopowy, ponieważ każda jej część posiada identyczne właściwości.

Prześlij komentarz

 
Powered by Blogger